Cikkek : Marilyn Monroe még mindig legenda |
Marilyn Monroe még mindig legenda
2005.02.06. 10:49
Június 1-jén volna 75 éves. De már majdnem negyven éve távozott az élők sorából, sokak szerint nem önként: könyvek és (dokumentum)filmek állítják, hogy a Kennedy-fivérek szabadultak meg tőle, mielőtt a be-és kiszámíthatatatlan színésznő magányában mindenkit beavatott volna kényes hálószobatitkaikba.
Intézeti gyerek
A józanabbak persze tisztában vannak vele, milyen valószínűtlen ez, ahogyan azzal is, hogy Marilyn valójában csak az Elnök, John Fitzgerald Kennedy szeretője volt, s testvéréé, Roberté nem. A színésznő többször is meg akarta ölni magát, de az utolsó pillanatban mindig megmentették: gyakran akkori férje, Arthur Miller, utoljára pedig szeretője, Frank Sinatra, akinek kaszinójában a halála előtti napokban vendégeskedett. 1962-ben, egy augusztusi reggelen nem ébredt fel. Harminchat éves volt. Korai halála is hozzájárult, hogy legenda lett. Június 1-én lenne hetvenöt éves.
Marilyn Monroe - akkor még Norma Jean Baker - gyerekkora, ha nem is volt olyan szörnyű, mint amilyennek utóbb lefestette, semmiképp sem mondható idillinek. Apját nem ismerte, ezért kitalált magának egyet: nem is akárkit, magát Clarke Gable-t, akivel aztán utolsó filmjében, a "Kallódó emberek"-ben nagy örömére együtt is játszhatott. Anyja csak hétvégenként látogatta meg a házaspárnál, akikhez ideiglenesen adta. Tragikus, hogy mire az asszony anyagilag rendbejött, elméje elborult s ideggyógyintézeti ápolásra szorult. Norma Jean így nevelőszülökhöz, majd árvaházba került, ahol egyetlen vígasza az álmodozás, a mozi és csinos arcának tizenévesen megkezdett, s hamar tökélyre vitt sminkelése volt. Szexuális vonzereje korán megmutatkozott: állítása szerint mindössze kilenc éves volt, amikor a nevelőszülője megerőszakolta. Menstruációs görcsei szokatlan erővel jelentkeztek, de Norma Jean, látva, hogy a fiúk képtelenek levenni szemüket a bájairól, hamar elfelejtette a fájdalmakat.
Overallban is szexis
Alig múlt 16 éves, amikor 1942 nyarán hozzáment Jim Dougherty-hez. Az ír fiú és ifjú hitvese két évvel később együtt utaztak a flotta kiképzőbázisára. A katonák körében természetesen nem maradt a hatás, amikor az akkor még "piszkos-szőke", a rendszeres súlyzózásnak köszönhetően izmos és roppant vonzó fiatalasszony megjelent a táborban. Amíg Jimmy a háborúban harcolt, Norma Jean egy hadiüzemben dolgozott: a gépsor mellett kapta először lencsevégre a helyi újság fotósa: a "munkásnő" overallban is elképesztően szexis volt, annyira, hogy egy acélgyár azonnal hosstess-ként alkalmazta és manöken-iskolába küldte. A háború után elvált Dougherty-től. Mindenáron színésznő akart lenni.
Csinos, de tehetségtelen
Évekig ez volt a hollywoody stúdióvezetők véleménye a lányról, akit Marilyn Monroe-ként ismert meg a világ. Húszévesen sebészkés alá feküdt, hogy az orrából lefaragjanak egy kicsit, a fogait szabályoztatta, a haját platinaszőkére festette és persze mindig készséggel a befolyásos producerek rendelkezésére állt - próbafelvételeken éppúgy, mint az ágyban. Ennek ellenére sokáig csak nyúlfarknyi szerepeket kapott. A fotósok viszont azonnal felfedezték, mennyire fotogén. 1949-ban aktnaptár készült tökéletes testéről: a prűd Amerikában akkoriban ez bűnnek számított. Marilynnek a szerencsére és a profizmusra volt szüksége, hogy a naptárak piacra kerülését botrány nélkül megússza. Kevesen tudtak ellenállni bájainak, de Monroe éppen a "kivétel"-hez - énektanárához - akart férjhez menni, aki kerekperec megmondta, hogy nem veszi el, mert butának tartja. Marilyn csalódottságában italból, altatóból és szexpartnerből egyaránt rekordmennyiséget fogyasztott. Szerencséjére ekkor találkozott Johnny Hyde-dal, s a neves hollywoodi ügynök kitartó munkával elérte, hogy védence filmes karrierje elinduljon, arra viszont sehogyan sem tudta rávenni, hogy hozzámenjen feleségül.
A szenvedélyes sportolótól az okos íróig
|
Marilyn és Joe DiMaggio házassága jól indult, de hamar véget ért, mert a New York-ak kedvenc baseballjátékosa azt akarta, hogy az egyre sikeresebb színésznő csak neki és születendó gyerekeiknek éljen. Marilyn persze nem volt hajlandó napjait a konyhában, spagettifőzéssel és férje nagyhangú, sportoló haverjainak a kiszolgálásával tölteni. Elváltak útjaik, de Monroe utolsó hónapjaiban újra jóba lettek. A színésznő és Arthur Miller 1956-os esküvője igazi szenzáció volt. A drámaíró kedvéért Marilyn zsidó ételeket főzött, kevesebbet ivott és altatóadagját is csökkentette, bár az álmatlanság - Miller szavaival - "élete végéig démona maradt". Monroe másik nagy kudarca, hogy képtelen volt kihordani a terhességeit. A vetélések után pdig az alkoholhoz és a gyógyszerekhez menekült. Dél körül kelt, órákig ejtőzött a fürdőkádban, a forgatásokról félnapokat késett, ráadásul a szövegét sem tudta. Miller saját bevallása szerint belefáradt felesége lelkének pátyolgatásába - Marilyn és Yves Montand viharos viszonya volt az utolsó csepp a pohárban. A drámaíró a "Kallódó emberek"c. film forgatókönyvét Monroe-nak, "Bűnbeesés után" c. színdarabját pedig róla, illetve a kettejük kapcsolatáról írta, a színésznő halála után két évvel. Igy búcsúzott - a temetésre nem ment el.
Záróakkord: a Kennedyek
A "Happy Birthday To You"-t sokféleképpen elénekelték már, de senki olyan erotikusan nem búgta még a mikrofonba, mint Marilyn a Fehér Házban, John Fitzgerald Kennedy születésnapi partiján - a tévénézők szeme láttára, füle hallatára. Egyesek összefüggést látnak a félreérthetetlen jelenet és Monroe néhány hónappal későbbi halála között. A tények és a legenda összemosódik.
|